GÜNEY YARIŞI 2022
Başa Git

Tarihçe

Türkiye’nin en prestijli yat yarışı Deniz Kuvvetleri Kupası 51 yaşında

51 yıldır Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en prestijli ve uzun rotalı açık deniz yat yarışı Deniz Kuvvetleri Kupası (yatçıların tabiri ile Güney Yarışı ya da Aşağı Yarışı), Türk yatçılığının simgesi haline gelmiştir.

 

İstanbul Çengelköy’den start verilen ve uzun yıllardır farklı rotaları izleyen Deniz Kuvvetleri Kupası’nda, her yıl 70 yatın üzerinde 600’den fazla yatçı mücadele etmektedir.

güney yarışı tarihçe 01
güney yarışı tarihçe 02

Köklü bir geçmişe sahip

Şimdiki adı ile Güney Yarışı, açık denizde yarışan yatların Kalamış ve Fenerbahçe önlerinden daha uzak rotalara yelken açma arzusu, 1968 yılında “Sivriada’dan daha öteye gitme” macerası ile başlamıştır. 1971 yılında kurulan *Açıkdeniz Yarış Kulübü’nün, Türk Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ile (TDKGV) yarış filosunu, çoğu Gelibolu etaplı olmak üzere, Erdek, Çeşme, Kuşadası ve Bodrum limanlarına götürmesi ile devam etmiştir.

 

1988 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile yapılan yeni bir anlaşma sonunda yarışın ismi “Deniz Kuvvetleri Kupası” olarak değiştirilmiş, açık deniz yatçılığını daha ilerilere götürebilmek amacı ile yarış rotalarını genişleterek, Bozcaada, Bodrum, Neos Marmaras (Yunanistan), Ayvalık, Foça, Güllük, Didim, Sığacık, Turgutreis gibi değişik limanlara yapılmıştır.

 

Katılan yat sayısı başlangıç yıllarında 7-10 iken 2000’li yılların ortalarında 90’ın üzerine çıkmıştır.

 

Geçmişten günümüze aynı azim ve ruhla, açık deniz yatçılığını Türkiye’de temsil eden TAYK, gelecek nesillere bu mirası yaşatmaları için ilham olmaya devam edecektir.

 

*AYK, 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile isminin başına Türkiye eklenmiş ve Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü (TAYK) olmuştur.

TELL ME MORE

Make a splash with WaveRide, designed for everyone passionate about all things surfing.

156-677-124-442-2887
info@wordpress.com
184 Main Collins Street Victoria 8007
Follow Us: